Dom Wczasów Dziecięcych w Przemkowie


Witamy na stronie internetowej Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. Znajdziesz tu najświeższe infomacje na temat naszej oferty i działalności, a także opinie osób które nas odwiedziły.  Serdecznie zapraszamy.

Get Adobe Flash player

W słoneczne wtorkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy pierwsze prace przybliżające naszą placówkę do otrzymania po raz kolejny międzynarodowego certyfikatu ekologicznego "Zielona Flaga". Wspólnie z młodzieżą z Publicznego Gimnazjum w Przemkowie obsadziliśmy teren boiska sadzonkami drzew i krzewów - lipa drobno i szerokolistna, wierzba iwa, jarząb pospolity, głóg jedno i dwuszyjkowy, róża dzika i pomarszczona, dereń jadalny, ałycza, grusza drobnokwiatowa, bez lilak, śnieguliczka,wiśnia, malina, jeżyna, wiciokrzew pomorski, porzeczka, lawenda wąskolistna, poziomka, wiesiołek, jabłoń ozdobna. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest pani Grażyna Purgał, wychowawca DWDz, nauczyciel przyrody i biologii.

Projekt wpisuje się w podjęte już wcześniej w naszej placówce działania na rzecz ochrony bioróżnorodności, a zwłaszcza owadów zapylających. Na naszym terenie przeznaczyliśmy część trawnika na łąkę kwietną, przygotowaliśmy zakątek na tzw. ogród przyjazny zwierzętom, w którym od dwóch lat konstruujemy tzw"hotel dla dzikich zapylaczy".

Zaplanowane nasadzenie zwiększy zarówno ilość miejsc bytowania i rozmnażania się wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, ale też poszerzy i przede wszystkim wydłuży okres dostępności pokarmu dla owadów zapylających. Okresy kwitnienia zaplanowanych roślin tworzą tzw taśmę pokarmową od marca do późnej jesieni. Przewidzieliśmy również rośliny kwitnące nocą, aby zapewnić bazę pokarmową dla owadów nocnych, tym samym zwiększając bazę pokarmową dla nietoperzy. Owocujące drzewa i krzewy zapewnią pokarm wielu gatunkom ptaków, zaś sam wielopiętrowy pas roślinności zapewni kryjówki także drobnym ssakom.

Istotnym znaczeniem nasadzenia będzie jego rola wiatrochronna, ponieważ osłoni przed wiatrem rozległy obszar terenu rekreacyjno–sportowego. Będzie stanowił również barierę dla hałasu, spalin i pyłów, które generują samochody poruszające się drogą krajową.

Duży pas kwitnących i owocujących roślin w tym miejscu, będzie również kształtował wizerunek miasta dla wjeżdżających od strony Szprotawy i odwracał uwagę od będącej w ruinie, porzuconej inwestycji hali sportowej.

Będzie też miejscem prowadzenia edukacji ekologicznej dla wychowanków DWDz, a także dla grup przedszkolnych z terenu naszej gminy, które corocznie uczestniczą w organizowanym przez nas Pikniku Naukowym i uczestników Gminnego Konkursu Przyrodniczego "Dbajmy o Ziemię, bo mamy ją tylko jedną" ze szkół podstawowych z naszego terenu.

Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt SERDECZNIE DZIĘKUJEMY :)

 

Język / Language

plcsenfrdeelitrues

Kalendarz terminów

Marzec 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Copyright © 2018 DWDz Przemków  Rights Reserved.